Lekcje sztuki w raciborskim Muzeum

Korzystając z otwarcia się instytucji kulturalnych, 27 maja klasa 2 LPp udała się wraz z opiekunami na wystawę „Wieś w malarstwie polskim” do Muzeum w Raciborzu. To wystawa czasowa prezentująca kolekcję ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Więcej o wystawie na stronach Muzeum w Raciborzu

W przestrzeni wystawienniczej odbyły się lekcje historii sztuki oraz rysunku i malarstwa.

Dobór dzieł na wystawie pozwolił prześledzić i omówić główne tendencje w XIX-wiecznym malarstwie polskim. Uczniowie mogli obejrzeć obrazy namalowane w różnym stylu, których cechą wspólną były motywy wiejskiego krajobrazu oraz portrety wiejskiej ludności. Prezentowane na wystawie dzieła obejmowały prace realistów, impresjonistów, jak i malarzy młodopolskiech.

Lekcja rysunku i malarstwa nie była praktycznym warsztatem, ale lekcją poświęconą obserwacji walorów plastycznych dzieła oraz analizie środków formalnych (kolor, kompozycja, faktura, sposoby ukazania przestrzeni). Ta pogłębiona obserwacja oparta na konkretnych przykładach dzieł sztuki była pomyślana jako lekcja nauki od mistrzów. Jest to jeden z elementów kształcenia artystycznego, dzięki któremu uczniowie zyskują większą świadomość problemów plastycznych oraz pogłębiają znajomość warsztatu artystycznego.