“Noc detektywów”

,,Noc detektywów”, czyli tajemnice, zagadki i szyfry. To tylko niewielka część tego, co działo się w piątek 14 kwietnia, w bardzo późnych godzinach wieczornych w Raciborzu. W ramach projektu ,,Bierz książkę i yolo” realizowanego dzięki funduszom pozyskanym z projektu „Łączy nas Biblioteka” w ramach programu BLISKO Narodowego Centrum Kultury, we współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteka Publiczną w Raciborzu, w jej pięknych, pełnych niezbadanych zakamarków wnętrzach, odbyło się spotkanie z Krzysztofem Petkiem, pisarzem, detektywem, podróżnikiem.

Uczniowie ZSO nr 1 zamienili się w detektywów i szukali skarbu ukrytego podczas trzeciego powstania śląskiego. Zanim jednak mogli wyruszyć w tą niebezpieczną podróż, musieli przejść odpowiednie przeszkolenie. Wiedzę teoretyczną zdobyli, słuchając opowieści pana Krzysztofa, globtrotera, |dla którego amazońska dżungla nie ma żadnych tajemnic. Barwnie opowiadane przygody ilustrowane były kolorowymi slajdami, przedstawiającymi poszczególne wyprawy w różne części świata.

Kolejnym etapem przygotowań był trening fizyczny, podczas którego kandydaci na detektywów przeszli krótkie szkolenie samoobrony. Teraz dopiero można było wyruszyć w teren. Trzy rywalizujące ze sobą zespoły niestrudzenie pokonywały piętrzące się przed nimi, coraz trudniejsze, zadania. Jednak drzemiący w nich potencjał, umiejętności i zdobyta wiedza doprowadziły
do szczęśliwego zakończenia i odnalezienia skarbu, o którym od dawna krążyły legendy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025.