Wymiana polsko-niemiecka z Märkischer Kreis

Czterech uczniów naszej szkoły oraz czterech uczniów z niemieckiego starostwa Märkischer Kreis wzięło udział we wspólnym projekcie współfinansowanym przez Polsko -Niemiecką Współpracę Młodzieży.

W dniach 23.11-27.11.2019 r. podjęli trudny temat związany z historią II Wojny Światowej.
Pierwszego dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach fotograficznych, gdzie dzięki ogromnej wiedzy p. G. Habrom – Rokosz otrzymali wskazówki do pracy jak wykonywać zdjęcia, szanując miejsca pamięci oraz mieli okazję do spróbowania własnych sił podczas pracy w profesjonalnej ciemni.
Zdobytą wiedzę wykorzystali już podczas spotkania w Archiwum Państwowym, na Zamku Piastowskim oraz Cmentarzu Żydowskim.
Drugiego dnia pojechali do Krakowa, aby zwiedzić fabrykę Schindlera oraz dzielnicę żydowską – Kazimierz.
W tych miejscach zgłębili historię polskich Żydów, starając się uchwycić w kadrze to, co dla nich było najbardziej poruszające. Dzień zakończyli spacerem po centrum Krakowa.
Najtrudniejszym dniem projektu była wizyta w byłym Obozie Koncentracyjnym i Zagłady w Oświęcimiu.
Samo robienie zdjęć okazało się wyzwaniem. Dyskusja podczas warsztatów grupowych zorganizowanych w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży pomogła uczestnikom w wyrażeniu własnych emocji.
Następnego, czwartego już dnia wizyty, młodzież z obu krajów pracowała nad zebraniem obrazów w formie prezentacji, którą w ostatnim dniu projektu przedstawili uczniom naszego liceum.
Zakończony projekt udowodnił, że pomimo upływu czasu wiele tematów jest trudnych dla współczesnego pokolenia. Jednak wspólne odkrywanie przeszłości, przez młodzież z Polski i Niemiec, przyczyniło się do zbudowania nowej ścieżki dialogu, a niewypowiedziane emocje znalazły wyraz w pięknych fotografiach wykonanych przez uczestników projektu.
Wybierz kategorię

%d bloggers like this: