Kraków pełen sztuki

5 grudnia uczniowie klas pierwszych: BI, BM i JF uczestniczyli w przedmiotowej wycieczce z plastyki do Krakowa. Wyjazd pomyślany był jako poszerzenie i uzupełnienie zagadnień teoretycznych ze sztuki najnowszej poruszanych podczas lekcji.

Wizyta rozpoczęła się od obejrzenia dwóch wystaw w Muzeum Sztuki Japońskiej: jednej z cyklami tradycyjnych drzeworytów Utagawy Hiroshige i polskimi pracami powstałymi pod pływem jego twórczości oraz drugiej bardzo nowoczesnej prezentującej wielkoformatowe rzeźby Agaty Agatowskiej, która w swej twórczości czerpie inspiracje z kultury japońskiej.

Dla niektórych uczniów była to pierwsza wizyta w Krakowie, więc na trasie spaceru nie mogło zabraknąć sztandarowych zabytków miasta Kraka: wawelskiego wzgórza z Kaplicą Zygmuntowską, katedrą oraz renesansowym dziedzińcem; Kościoła śś. Piotra i Pawła, Kościoła Franciszkanów oraz Kościoła Mariackiego ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza. Z kolei wizyta na jarmarku bożonarodzeniowym pozwoliła poczuć świąteczną atmosferę zaśnieżonego Krakowa.

Lekcja dotycząca sztuki współczesnej odbyła się w przestrzeni wystawy „Polska sztuka XX i XXI w.” w Muzeum Narodowym. Na ekspozycji uczniowie zobaczyli obrazy, rzeźby, grafiki i instalacje polskich twórców tworzących począwszy od przełomu wieków XIX i XX aż po czasy najnowsze. Niektóre z dzieł wywoływały w uczniach bardzo żywe reakcje, które były możliwe dzięki oglądaniu sztuki na żywo. Uczniowie docenili użyte środki plastyczne, zauważyli, jak ważna jest skala niektórych prac oraz możliwość obejrzenia ich detali.

Zwieńczeniem pobytu w Krakowie była wizyta w Teatrze Starym na spektaklu „Kwadrat”, w którym dwóch aktorów wykonujących przy muzyce na żywo znane polskie piosenki stworzyło niesamowitą opowieść o naszych ograniczeniach, uniwersalnych sytuacjach życiowych oraz odwadze przekraczania narzuconych schematów i granic. Ich brawurowe wykonania i interpretacje spotkały się z gorącym aplauzem publiczności i podniosły temperaturę tego mroźnego wieczoru.

R. Szczasny
Wybierz kategorię

%d bloggers like this: