Majówka ze sztuką w Krakowie

15 maja kolejne klasy pierwsze, klasa 1M i 1 HJ, odwiedziły Kraków w ramach przedmiotowej wycieczki z plastyki. Program wyjazdu rozpoczął się od Muzeum Sztuki Japońskiej Manhggha. Tym razem uczniowie mieli okazję zwiedzić wystawę „Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu”. W przestrzeni wystawy można było obejrzeć odbitki drzeworytnicze z teki „ Sto słynnych widoków Edo” autorstwa Utagawy Hiroshigego oraz podziwiać lalki, kimona i inne artefakty tradycyjnej sztuki japońskiej. Technika powstawania i odbijania drzeworytu była prezentowana przy interaktywnych stanowiskach. Uczniowie mogli wykonać odbitkę z kilku matryc składających się na jeden obraz. Drugie piętro ekspozycji dzięki wielkoformatowym projekcjom multimedialnym pozwalało przenieść się do Japonii i w przyspieszonym tempie prześledzić rok wyznaczany tradycyjnymi świętami i wydarzeniami.

Na trasie spaceru po Krakowie nie mogło zabraknąć najważniejszych miejsc dawnej stolicy Polski. Zamek królewski na Wawelu, kościół śś. Piotra i Pawła, kościół franciszkanów z polichromiami i witrażami Wyspiańskiego, Collegium Maius, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, to miejsca, które przynajmniej raz w życiu warto obejrzeć na żywo, a nie tylko w podręczniku lub na reprodukcji.

Po zaspokojeniu głodu fizycznego i odrobinie odpoczynku kolejnym punktem programu była wizyta w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w. w Muzeum Narodowym. W przestrzeni wystawy odbyła się lekcja plastyki uzupełniająca tematy poruszane na przedmiocie przez cały rok szkolny.

Po całodniowym marszu i zwiedzaniu bardzo przyjemnym akcentem kończącym dzień był spektakl w Teatrze AST „Pół żarciem, pół serio”. Autorskie piosenki studentów IV roku wydziału wokalno-aktorskiego poruszały tematy wolności, odwagi podejmowania trudnych decyzji czy relacji międzyludzkich. Brawurowe wykonania i uniwersalna tematyka sprawiła, że młodzież wyszła z teatru oczarowana. Więcej o spektaklu na stronach Akademii Sztuk Teatralnych.

Trailer spektaklu

 

Wybierz kategorię

%d bloggers like this: