Dziewczyny z Kasprowicza najlepsze w 19. Pojedynku na słowa

Pojedynek na Słowa to turniej poezji mówionej i śpiewanej o długiej tradycji i zasięgu regionalnym. Imprezę już po raz dziewiętnasty zorganizowała Fundacja Elektrowni Rybnik. W tegorocznym starciu młodych talentów nasza debiutująca drużyna zdeklasowała 8 konkurencyjnych szkół średnich z Rybnika i Żor.

Zmagania turniejowe rozpoczęły się już na początku listopada, kiedy odbyły się kolejne cztery spotkania eliminacyjne. Ponieważ do rywalizacji przystąpiło 9 drużyn, jedne eliminacje okazały się szczególne, bo w scenicznej potyczce spotkały się aż trzy drużyny. Już wówczas debiutująca drużyna z ZSO nr 1 w Raciborzu pokazała, że nie będzie łatwym przeciwnikiem. Pokonała bowiem aż dwie szkoły: rybnickie II Liceum Ogólnokształcące im. A. Frycza Modrzewskiego oraz żorski Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera.

Po etapie półfinałowym, w którym nasza drużyna zmierzyła się z rybnickim I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich, do pokonania pozostał już tylko jeden konkurent – IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Rybnika. I tym razem w finale, który odbył się 15 grudnia w siedzibie Fundacji Elektrowni Rybnik dziewczęta z Kasprowicza okazały się najlepsze i z doskonałym wynikiem oraz przewagą 20 punktów zwyciężyły cały turniej 19. Pojedynku na Słowa. Jedna z naszych recytatorek – Felicja Pytlik z klasy IVh okazała się indywidualnie najlepszą w całym turnieju, bo aż dwukrotnie w kolejnych etapach zasiliła swoją drużynę maksymalną liczbą punktów. Dziewczęta otrzymały też indywidualne wyróżnienia za swoje występy: Milena Fuks za recytację oraz Wiktoria Szebel, Emilie Gruner i Marta Plura za poezję śpiewaną. W skład drużyny z Raciborza weszły także Marta Musioł i akompaniatorka Martyna Nowak. Swoim śpiewem drużynę wsparła pani Magdalena Myśliwy, która wraz z panią Anną Rozłucką – Jankowską pełniła także rolę opiekuna artystycznego.

Po zakończonym turnieju przewodnicząca jury, aktorka Maria Meyer, pochwaliła wszystkie drużyny za szczególnie wysoki w tym roku poziom artystyczny wykonań. Wyraziła też przekonanie, że rybnicki Pojedynek na Słowa to impreza spełniająca szczególnie ważne zadanie kształtowania wrażliwości nie tylko młodych artystów, ale także szkolnej publiczności, która na każdym etapie towarzyszyła swoim drużynom, aktywnie je dopingując. Wielka radość i satysfakcja z wygranej nie jest z pewnością powodem, aby osiąść na laurach. Nasze panie polonistki o artystycznych duszach już zapowiadają powołanie od nowego roku koła recytatorskiego. Jak mówią, poezja ma moc, poezja budzi to, co w ludziach najlepsze i dlatego warto ją czytać, śpiewać, recytować.

 

Magdalena Myśliwy
Wybierz kategorię

%d bloggers like this: