Jubileusz X-lecia LSP – archiwalny przegląd wystaw

Wystawy efektów pracy twórczej są ważnym elementem dydaktycznym w procesie kształcenia artystycznego. Podczas takich prezentacji uczniowie nie tylko pokazują swoje prace publicznie, ale również uczą się prezentowania własnych postaw artystycznych. Spotkania z odbiorcami dają młodym twórcom szansę skonfrontowania własnej twórczości z poglądami i krytyką osób odwiedzających wystawy.

W zeszłym miesiącu z okazji jubileuszu dziesięciolecia działalności Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu przedstawiliśmy prezentację wybranych prac uczniów, przybliżając tematy i stosowane techniki w poszczególnych pracowniach artystycznych. Z przyczyn oczywistych był to tylko wybór prac.

Tym razem proponujemy podróż w czasie, przypominając ważniejsze wystawy młodych artystów LSP. Zestawienie to unaocznia, jak wiele tego typu ekspozycji zostało zorganizowanych. Prace plastyczne z zakresu: rysunku, malarstwa, grafiki, projektowania graficznego, fotografii czy rzeźby wystawiane były głównie w lokalnych ośrodkach kultury, ale w poszukiwaniu szerszego grona odbiorców wędrowały również do Częstochowy, Głubczyc, Rybnika czy czeskiej Opavy. Na co dzień twórczość naszych uczniów prezentowana jest również na terenie szkoły w Galerii „Galaktyka”, dyplomowej i multimedialnej.

Prześledźmy miejsca i instytucje, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat otworzyły swe gościnne progi przed młodymi artystami z raciborskiego Liceum Sztuk Plastycznych.

WYSTAWY NA ZAMKU PIASTOWSKIM W RACIBORZU

Zamek Piastowski w Raciborzu to miejsce, w którym najczęściej prezentowane są prace naszych uczniów. To ekspozycje prac powstałych podczas międzynarodowych warsztatów w Niemczech, wystawy okolicznościowe oraz przede wszystkim prezentacje projektów dyplomowych, które wieńczą edukację w szkole artystycznej.

Wystawy dyplomów

Wystawy okolicznościowe

Wystawa “Kobieta zmienną jest” 2018

Wystawa “Debiut” 2019

Wystawy powarsztatowe

OGÓLNOPOLSKIE PRZEGLĄDY WYRÓŻNIONYCH PRAC DYPLOMOWYCH CZĘSTOCHOWA

Dużym prestiżem jest udział w ogólnopolskim przeglądzie wyróżnionych prac dyplomowych w Częstochowie. Na tych wystawach prezentowane są wybrane najciekawsze dyplomy naszych absolwentów. To możliwość obejrzenia prac naszych uczniów na tle dokonań wielu szkół artystycznych z całej Polski.

2020 i 2021

BIBLIOTEKA MIEJSKA W OPAVIE

Zagraniczna wystawa to już jest coś! W Knihovne Petra Bezruče w czeskiej Opavie również udaje się pokazywać prace naszych uczniów i absolwentów.

Wystawa PASJA – VÁŠEŇ” 2017

Wystawa “Między słowem a obrazem” 2019

Wystawa FOTON-u(absolwenci LSP) 2021

CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W RYBNIKU

W Rybniku prezentowaliśmy zdjęcia w ramach odbywającego się VIII Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO’2019. To wydarzenie o randze międzynarodowej, więc możliwość pokazania prac przez naszych uczniów to duże wyróżnienie.

Wystawa “Magia światła” 2019

MUZEUM ZIEMI GŁUBCZYCKIEJ

Wystawa zorganizowana w Muzeum Ziemi Głubczyckiej zainicjowała współpracę tej instytucji z naszą szkołą.

“Przemiany”

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY, SPORTU I REKREACJI W KUŹNI RACIBORSKIEJ

W poszukiwaniach kolejnych odbiorców dotarliśmy również do Kuźni Raciborskiej – MOKSiR gościł nasze prace w 2017 r.

GALERIA „OBOK” PRZY RACIBORSKIM CENTRUM INFORMACJI

Kilkakrotnie Raciborskie Centrum Kultury udostępniało nam przestrzeń Galerii „Obok” przy RCI. Ta kameralna przestrzeń galerii sprzyjała kontemplacji wybranych dzieł.

Wystawa poplenerowa 2017

Wystawa twórczości nauczycieli LP 2017

Wystawa “Obecne” 2018

TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ZIEMI RACIBORSKIEJ

Z twórczością naszych uczniów chętnie wracamy do siedziby TMZR, w której zawsze jesteśmy bardzo miło goszczeni i gdzie prace naszych uczniów znajdują ciekawą przestrzeń do prezentacji.

Wystawa “Macierzyństwo” 2013

Wystawa “Ciche życie” 2021

Wystawa “Między malarstwem a fotografią” 2021

GALERIA „GAWRA” W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W RACIBORZU

MiPBP w Raciborzu mieści się w sąsiedzkim budynku przy ul. Kasprowicza, więc chętnie korzystamy z przestrzeni wystawienniczej w Galerii „Gawra”.

2016 Wystawa “Kontrasty”

2017 “Historia (nie)codzienna

GALERIA „CZARNY KOT”

Zaprzyjaźniony sklep i galeria „Czarny kot” również gościł naszych uczniów i prezentował prace z pracowni specjalistycznych – graficznej i fotograficznej.

2015 wystawa fotografii „Żywioły Natury”

PAŃSTWOWA SZKOŁA MUZYCZNA W RACIBORZU

Połączenie muzyki ze sztukami plastycznymi daje szansę na ucztę dla ucha i oka, więc z naszymi pracami zawędrowaliśmy również do Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu.

Fotografia otworkowa 2020

WYSTAWY SZKOLNE

Nie mogło by być inaczej – również w naszej szkole znajdują się przestrzenie wystawiennicze. To miejsca, w których prace uczniowskie najczęściej po raz pierwszy mogą ujrzeć światło dzienne.

I LSP 2020

Nowe przestrzenie wystawiennicze w szkole 2020

Wystawa bez tytułu 2020/21

WYSTAWY ONLINE

Przy prezentacji prac uczniowskich nowe możliwości dają nam wirtualne wystawy. Taka galeria online daje możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców.

Klasa I LPp 2020/21

Klasa II LPp 2021/22