Łączy nas geografia, czyli 50 edycji olimpiady przedmiotowej

Bez wątpienia rok szkolny 2023/2024 jest dla Olimpiady Geograficznej czasem szczególnym. Uruchomiono Wirtualne Muzeum Olimpiady, zorganizowano jubileuszową sesję, przyznano także zaszczytne wyróżnienia ambasadorom olimpiady.

16 marca na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu celebrowano imponujący jubileusz Olimpiady Geograficznej, której idea i metody organizacji, mimo upływu lat, uległy niewielkiej zmianie, dostosowując się jedynie do zmieniających realiów.

Świętowanie rozpoczęło wystąpienie prof. dr. hab. Adama Hibszera z Wydziału Nauk Przyrodniczych, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu, który przedstawił historię, rozwój i współczesność Olimpiady Geograficznej, obudowując swoją prezentację fotograficznymi detalami z minionych edycji.

prof. dr hab. Adam Hibszer

Podczas uroczystości doceniono wysiłki w organizację i przebieg rozgrywek olimpijskich na przestrzeni ostatniego półwiecza, wręczając zaszczytne medale osobom zasłużonym w propagowaniu idei olimpijskich.

Ten doniosły jubileusz był świetną okazją do spotkania geograficznej “olimpijskiej rodziny” – finalistów i laureatów, nauczycieli – opiekunów oraz jurorów z okręgu obejmującego województwo śląskie. Nie zabrakło reprezentantów naszej szkoły, byłych olimpijczyków – prof. dr hab. Krzysztofa Gwosdza z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. dr hab. Adama Hibszera z Uniwersytetu Śląskiego, inicjatora tego jubileuszowego wydarzenia, oraz Urszuli Majewskiej.

prof. dr hab. Adam Hibszer oraz prof. dr. hab. Krzysztof Gwosdz, byli olimpijczycy naszej szkoły (opiekunowie odpowiednio: Elżbieta Majewska, Urszula Majewska)

Były życzenia i wspomnienia. Zaproszeni goście przywoływali przeszłość olimpijską w przyjemnych obrazach, nadając im charakter anegdotyczny lub sytuacyjny. Równocześnie, budzące skojarzenia z sukcesem i nadzieją, spełnioną pasją i aspiracjami. Nie ukrywali, że spotkani ludzie, zaistniałe zdarzenia czy konkretne sytuacje wpłynęły na ich życiowe i zawodowe wybory. Te jednostkowe wspomnienia, tak różnorodne i barwne w przytaczanych opowieściach, łączyło jedno – geografia.

prof. dr hab. Bolesław Domański z Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat pierwszego miejsca I Olimpiady Geograficznej (po prawej) wraz ze swoim nauczycielem Edwardem Maletą (po lewej)

Ta wspaniała olimpijska inicjatywa pomagała i nadal pomaga wydobyć ukryty talent, pielęgnować go i mobilizować. Wymaga jednak wysiłku, czasem mozolnej pracy, również wyrzeczeń. Te oczywiste potrzeby talentu są konieczne, aby uwierzyć i zrozumieć, że nauka może być również źródłem zachwytu.

U. Majewska